A to w┼éa┼Ťnie muzyka.... ( reporta┼╝)

Pewnego pi─Öknego pa┼║dziernikowego dnia, przegl─ůdaj─ůc strony internetowe dla dzieci, wesz┼éam na stron─Ö www.haribo.com. Znalaz┼éam tam ciekaw─ů informacj─Ö dotycz─ůc─ů og├│lnopolskiego konkursu :Filharmonia Misia Haribo. Pierwsz─ů my┼Ťl─ů by┼éo.... Mo┼╝e spr├│bowa─ç z naszymi dzie─çmi, wprawdzie to 4-latki, ale... . Przecie┼╝ najwa┼╝niejsza jest droga dochodzenia do celu, to co robimy i w jaki spos├│b, a nie tylko sam cel.

Po dok┼éadnym zapoznaniu si─Ö z regulaminem, wsp├│lnie ustalili┼Ťmy harmonogram dzia┼éa┼ä wyznaczaj─ůc ramy czasowe , tematyczne oraz poszczeg├│lne etapy realizacji. Oto one:

• Etap I - Tworzenie instrument├│w muzycznych: Muzyka wok├│┼é nas.
  • Etap II - Przygotowanie jesiennego koncertu.
  • Etap III - Prezentacja koncertu: Gdzie ukry┼éa si─Ö muzyka?
  • Etap IV - Przygotowanie p┼éytki DVD zawieraj─ůcej reporta┼╝ oraz zapis wideo z koncertu.

Etap I: Ten etap przygotowa┼ä rozpocz─Öli┼Ťmy od zaj─Öcia z ca┼é─ů grup─ů na temat: Nasza muzyka-zabawy po┼é─ůczone z wyszukiwaniem w przedszkolu, przedmiot├│w wydaj─ůcych d┼║wi─Öki. Celem zaj─Öcia by┼éo uwra┼╝liwienie dzieci na otaczaj─ůcy ┼Ťwiat d┼║wi─Ök├│w oraz mo┼╝liwo┼Ťci wykorzystania przedmiot├│w do tworzenia muzyki. W atmosferze rado┼Ťci i ┼Ťmiechu, dzieci wykorzysta┼éy przedmioty z r├│┼╝nych k─ůcik├│w zainteresowa┼ä. Poczynaj─ůc od najprostszych, jak ko┼éatki z klock├│w, czy b─Öbenki z naczy┼ä kuchennych, ko┼äcz─ůc na d┼║wi─Ökach wydawanych przez ko┼éa odwr├│conego samochodu, itd. Zaj─Öcie zako┼äczy┼éo si─Ö propozycj─ů przed┼éu┼╝enia terenu poszukiwa┼ä muzycznych, na dom. Zadaniem dzieci by┼éo zaproszenie swoich rodzic├│w do wsp├│lnych zabaw i poszukiwa┼ä. Efektem tych zabaw mia┼é by─ç zrobiony wsp├│lnie "instrument" oraz wymy┼Ťlenie mu nazwy. Celowo przenios┼éy┼Ťmy zadanie przygotowania instrument├│w do domu, gdy┼╝ inspirowanie rodzic├│w do wsp├│lnych zabaw, poszukiwa┼ä i dzia┼éa┼ä z w┼éasnymi dzie─çmi ("bycie razem"), stanowi wa┼╝ny element naszej filozofii wychowania. Gotowe instrumenty dzieci przynosi┼éy do przedszkola, demonstrowa┼éy kole┼╝ankom i kolegom, podawa┼éy nazwy. Znalaz┼éy si─Ö mi─Ödzy innymi: b─Öbenkostukacz, elektrob─Öbas, szumek, t┼éyti, kulograjka i inne. Instrumenty gromadzi┼éy w K─ůciku Misia Haribo.

Etap II: Rozpocz─ů┼é si─Ö zaj─Öciem umuzykalniaj─ůcym na temat: Wiatr i li┼Ťcie, kt├│rego celem by┼éo rozwijanie umiej─Ötno┼Ťci wyra┼╝ania muzyki poprzez r├│┼╝norodne formy ( ruch, gest, ┼Ťpiew, instrumentalizacja). Kolejnymi dzia┼éaniami by┼éy: napisanie przez nauczycielk─Ö scenariusza przedstawienia dla rodzic├│w: Gdzie ukry┼éa si─Ö muzyka?... , posegregowanie instrument├│w w grupy oraz wybranie utworu muzycznego do instrumentalizacji (Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta.)Dzieci po wys┼éuchaniu tego utworu mia┼éy dziwne miny. Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e takiej muzyki nie zna┼éy. Tylko jeden ch┼éopiec stwierdzi┼é, "┼╝e chyba ..... s┼éysza┼é co┼Ť takiego w domu..." Ch─Ötnie zacz─Ö┼éy o niej m├│wi─ç, okre┼Ťlaj─ůc jej cechy charakterystyczne oraz gra─ç na swoich instrumentach do wt├│ru. A potem rozpocz─Ö┼éy si─Ö pr├│by.

R├│wnolegle przygotowali┼Ťmy dekoracje z Misiem Haribo w roli g┼é├│wnej.

Etap III: Koncert: Gdzie ukry┼éa si─Ö muzyka?... odby┼é si─Ö 10.11.2010r. o godz. 10. Przybyli rodzice z zainteresowaniem wys┼éuchali i obejrzeli efekty pracy swoich dzieci. Nagradzaj─ůc ich "muzyczny trud" gromkimi brawami.Koncert zosta┼é zarejestrowany kamer─ů video przez tat─Ö Agatki. Po wyst─Öpie dzieci by┼éy bardzo zadowolone.

Etap IV: Reportaż został przygotowany w dwóch formach: jako dokument tekstowy oraz pokaz slaydów Razem z filmem z koncertu dla rodziców został nagrany na płytę DVD. Etap ten zrealizowali: Alicja ,Katarzyna Życińska, Piotr Nowak, Wanda Niedorozow