Artyku艂y

A to w艂a艣nie muzyka.... ( reporta偶)

Pewnego pi臋knego pa藕dziernikowego dnia, przegl膮daj膮c strony internetowe dla dzieci, wesz艂am na stron臋 www.haribo.com. Znalaz艂am tam ciekaw膮 informacj臋 dotycz膮c膮 og贸lnopolskiego konkursu :Filharmonia Misia Haribo. Pierwsz膮 my艣l膮 by艂o.... Mo偶e spr贸bowa膰 z naszymi dzie膰mi, wprawdzie to 4-latki, ale... . Przecie偶 najwa偶niejsza jest droga dochodzenia do celu, to co robimy i w jaki spos贸b, a nie tylko sam cel.

Po dok艂adnym zapoznaniu si臋 z regulaminem, wsp贸lnie ustalili艣my harmonogram dzia艂a艅 wyznaczaj膮c ramy czasowe , tematyczne oraz poszczeg贸lne etapy realizacji. Oto one:

• Etap I - Tworzenie instrument贸w muzycznych: Muzyka wok贸艂 nas.
  • Etap II - Przygotowanie jesiennego koncertu.
  • Etap III - Prezentacja koncertu: Gdzie ukry艂a si臋 muzyka?
  • Etap IV - Przygotowanie p艂ytki DVD zawieraj膮cej reporta偶 oraz zapis wideo z koncertu.

Etap I: Ten etap przygotowa艅 rozpocz臋li艣my od zaj臋cia z ca艂膮 grup膮 na temat: Nasza muzyka-zabawy po艂膮czone z wyszukiwaniem w przedszkolu, przedmiot贸w wydaj膮cych d藕wi臋ki. Celem zaj臋cia by艂o uwra偶liwienie dzieci na otaczaj膮cy 艣wiat d藕wi臋k贸w oraz mo偶liwo艣ci wykorzystania przedmiot贸w do tworzenia muzyki. W atmosferze rado艣ci i 艣miechu, dzieci wykorzysta艂y przedmioty z r贸偶nych k膮cik贸w zainteresowa艅. Poczynaj膮c od najprostszych, jak ko艂atki z klock贸w, czy b臋benki z naczy艅 kuchennych, ko艅cz膮c na d藕wi臋kach wydawanych przez ko艂a odwr贸conego samochodu, itd. Zaj臋cie zako艅czy艂o si臋 propozycj膮 przed艂u偶enia terenu poszukiwa艅 muzycznych, na dom. Zadaniem dzieci by艂o zaproszenie swoich rodzic贸w do wsp贸lnych zabaw i poszukiwa艅. Efektem tych zabaw mia艂 by膰 zrobiony wsp贸lnie "instrument" oraz wymy艣lenie mu nazwy. Celowo przenios艂y艣my zadanie przygotowania instrument贸w do domu, gdy偶 inspirowanie rodzic贸w do wsp贸lnych zabaw, poszukiwa艅 i dzia艂a艅 z w艂asnymi dzie膰mi ("bycie razem"), stanowi wa偶ny element naszej filozofii wychowania. Gotowe instrumenty dzieci przynosi艂y do przedszkola, demonstrowa艂y kole偶ankom i kolegom, podawa艂y nazwy. Znalaz艂y si臋 mi臋dzy innymi: b臋benkostukacz, elektrob臋bas, szumek, t艂yti, kulograjka i inne. Instrumenty gromadzi艂y w K膮ciku Misia Haribo.

Etap II: Rozpocz膮艂 si臋 zaj臋ciem umuzykalniaj膮cym na temat: Wiatr i li艣cie, kt贸rego celem by艂o rozwijanie umiej臋tno艣ci wyra偶ania muzyki poprzez r贸偶norodne formy ( ruch, gest, 艣piew, instrumentalizacja). Kolejnymi dzia艂aniami by艂y: napisanie przez nauczycielk臋 scenariusza przedstawienia dla rodzic贸w: Gdzie ukry艂a si臋 muzyka?... , posegregowanie instrument贸w w grupy oraz wybranie utworu muzycznego do instrumentalizacji (Eine Kleine Nachtmusik W.A. Mozarta.)Dzieci po wys艂uchaniu tego utworu mia艂y dziwne miny. Okaza艂o si臋, 偶e takiej muzyki nie zna艂y. Tylko jeden ch艂opiec stwierdzi艂, "偶e chyba ..... s艂ysza艂 co艣 takiego w domu..." Ch臋tnie zacz臋艂y o niej m贸wi膰, okre艣laj膮c jej cechy charakterystyczne oraz gra膰 na swoich instrumentach do wt贸ru. A potem rozpocz臋艂y si臋 pr贸by.

R贸wnolegle przygotowali艣my dekoracje z Misiem Haribo w roli g艂贸wnej.

Etap III: Koncert: Gdzie ukry艂a si臋 muzyka?... odby艂 si臋 10.11.2010r. o godz. 10. Przybyli rodzice z zainteresowaniem wys艂uchali i obejrzeli efekty pracy swoich dzieci. Nagradzaj膮c ich "muzyczny trud" gromkimi brawami.Koncert zosta艂 zarejestrowany kamer膮 video przez tat臋 Agatki. Po wyst臋pie dzieci by艂y bardzo zadowolone.

Etap IV: Reporta偶 zosta艂 przygotowany w dw贸ch formach: jako dokument tekstowy oraz pokaz slayd贸w Razem z filmem z koncertu dla rodzic贸w zosta艂 nagrany na p艂yt臋 DVD. Etap ten zrealizowali: Alicja ,Katarzyna 呕yci艅ska, Piotr Nowak, Wanda Niedorozow