Pobaw si─Ö ze mn─ů

Do ulubionych zabaw dzieci─Öcych nale┼╝─ů zabawy wysnute z tre┼Ťci bajek, opowiada┼ä czy wierszy. Do zabaw tych nie trzeba wyszukanych rekwizyt├│w. Potrzebna jest tylko ch─Ö─ç wsp├│lnej zabawy z dzieckiem. Oto kilka propozycji takich zabaw:

• Zgadywanki - rymowanki.

Dziecko próbuje dokończyć czytany mu tekst poprzez wstawienie odpowiedniego wyrazu:

• Mimo ┼Ťniegu, mimo wiatru
      p├│jd─Ö dzisiaj do...(teatru).
    • Sp─Ödz─Ö zatem mi┼ée chwile,
      najpierw w kasie kupi─Ö...(bilet).
    • Przedstawienie si─Ö zaczyna,
      w g├│r─Ö idzie ju┼╝...(kurtyna).
    • - Na aktor├│w przysz┼éa pora,
      stoj─ů w blasku...(reflektora).
    • Kr├│l, kr├│lowa, zamek, t┼éumy,
      jakie pi─Ökne ich...(kostiumy).

• Co by by┼éo, gdyby...

Dziecko razem z rodzicem przenosz─ů si─Ö w krain─Ö bajek, w kt├│rej wszystko jest mo┼╝liwe. Staj─ů si─Ö bohaterami tych bajek, wybieraj─ůc wcze┼Ťniej przygotowane rekwizyty: koron─Ö, koszyk, pantofelek, we┼éniany ogon. Aktorzy inscenizuj─ů odpowiednie sytuacje:

• Co by by┼éo, gdyby wilk by┼é bardzo dobry i nie mia┼é wilczego apetytu? (Pewnie zaprzyja┼║ni┼éby si─Ö z Kapturkiem).
    • Co by by┼éo, gdyby kr├│lewicz, kt├│ry szuka Kopciuszka, spotka┼é dobrego wilka i Kapturka? ( Pewnie pomogliby odnale┼║─ç kr├│lewiczowi Kopciuszka).
    • Co by by┼éo, gdyby kr├│lewicz zaprosi┼é swoich przyjaci├│┼é do pa┼éacu? ( Bohaterowie bajek bawi─ů si─Ö przy d┼║wi─Ökach muzyki).

• Jaki jestem?

Dziecko pr├│buje przedstawi─ç uczucia i nastroje za pomoc─ů zdania : "Czy mieszka tu ┼Ünie┼╝ka?" , kt├│re wypowiada weso┼éo, smutno, ze z┼éo┼Ťci─ů, strachem, zdziwieniem.

• Co b─Ödzie dalej?

Dziecko uwa┼╝nie s┼éucha czytanego tekstu, po czym pr├│buje opowiedzie─ç i narysowa─ç wymy┼Ťlone przez siebie zako┼äczenie opowie┼Ťci. Nie wolno zapomnie─ç o wyra┼║nym, dok┼éadnym czytaniu i odpowiedniej intonacji g┼éosu.

• Pewnego razu, Andrzejek prze┼╝y┼é bardzo dziwna przygod─Ö. By┼é pi─Ökny, wiosenny dzie┼ä. Ch┼éopiec je┼║dzi┼é na rowerku w pobli┼╝u domu. W pewnej chwili zorientowa┼é si─Ö, ┼╝e zajecha┼é bardzo daleko, a┼╝ pod las. Drzewa w lesie mia┼éy jeszcze ma┼éo li┼Ťci i gdzieniegdzie by┼éy ka┼éu┼╝e na drodze. Rozejrza┼é si─Ö i nagle ujrza┼é ma┼é─ů chatk─Ö. Postanowi┼é podjecha─ç i wej┼Ť─ç do ┼Ťrodka. Grzecznie zapuka┼é i us┼éysza┼é: "prosz─Ö".
      Co było dalej?

Opracowała