Artyku艂y

Pobaw si臋 ze mn膮

Do ulubionych zabaw dzieci臋cych nale偶膮 zabawy wysnute z tre艣ci bajek, opowiada艅 czy wierszy. Do zabaw tych nie trzeba wyszukanych rekwizyt贸w. Potrzebna jest tylko ch臋膰 wsp贸lnej zabawy z dzieckiem. Oto kilka propozycji takich zabaw:

• Zgadywanki - rymowanki.

Dziecko pr贸buje doko艅czy膰 czytany mu tekst poprzez wstawienie odpowiedniego wyrazu:

• Mimo 艣niegu, mimo wiatru
      p贸jd臋 dzisiaj do...(teatru).
    • Sp臋dz臋 zatem mi艂e chwile,
      najpierw w kasie kupi臋...(bilet).
    • Przedstawienie si臋 zaczyna,
      w g贸r臋 idzie ju偶...(kurtyna).
    • - Na aktor贸w przysz艂a pora,
      stoj膮 w blasku...(reflektora).
    • Kr贸l, kr贸lowa, zamek, t艂umy,
      jakie pi臋kne ich...(kostiumy).

• Co by by艂o, gdyby...

Dziecko razem z rodzicem przenosz膮 si臋 w krain臋 bajek, w kt贸rej wszystko jest mo偶liwe. Staj膮 si臋 bohaterami tych bajek, wybieraj膮c wcze艣niej przygotowane rekwizyty: koron臋, koszyk, pantofelek, we艂niany ogon. Aktorzy inscenizuj膮 odpowiednie sytuacje:

• Co by by艂o, gdyby wilk by艂 bardzo dobry i nie mia艂 wilczego apetytu? (Pewnie zaprzyja藕ni艂by si臋 z Kapturkiem).
    • Co by by艂o, gdyby kr贸lewicz, kt贸ry szuka Kopciuszka, spotka艂 dobrego wilka i Kapturka? ( Pewnie pomogliby odnale藕膰 kr贸lewiczowi Kopciuszka).
    • Co by by艂o, gdyby kr贸lewicz zaprosi艂 swoich przyjaci贸艂 do pa艂acu? ( Bohaterowie bajek bawi膮 si臋 przy d藕wi臋kach muzyki).

• Jaki jestem?

Dziecko pr贸buje przedstawi膰 uczucia i nastroje za pomoc膮 zdania : "Czy mieszka tu 艢nie偶ka?" , kt贸re wypowiada weso艂o, smutno, ze z艂o艣ci膮, strachem, zdziwieniem.

• Co b臋dzie dalej?

Dziecko uwa偶nie s艂ucha czytanego tekstu, po czym pr贸buje opowiedzie膰 i narysowa膰 wymy艣lone przez siebie zako艅czenie opowie艣ci. Nie wolno zapomnie膰 o wyra藕nym, dok艂adnym czytaniu i odpowiedniej intonacji g艂osu.

• Pewnego razu, Andrzejek prze偶y艂 bardzo dziwna przygod臋. By艂 pi臋kny, wiosenny dzie艅. Ch艂opiec je藕dzi艂 na rowerku w pobli偶u domu. W pewnej chwili zorientowa艂 si臋, 偶e zajecha艂 bardzo daleko, a偶 pod las. Drzewa w lesie mia艂y jeszcze ma艂o li艣ci i gdzieniegdzie by艂y ka艂u偶e na drodze. Rozejrza艂 si臋 i nagle ujrza艂 ma艂膮 chatk臋. Postanowi艂 podjecha膰 i wej艣膰 do 艣rodka. Grzecznie zapuka艂 i us艂ysza艂: "prosz臋".
      Co by艂o dalej?

Opracowa艂a